Mi is az a kardiológia?
A szívizom, billentyűk és koszorúerek, valamint az ingerképző és ingervezető rendszer betegségeivel, illetve azok következményeivel foglalkozó szakterület. Panaszok esetén nagyon fontos a pontos diagnózisra törekvés, a teljes kockázati spektrum felmérése, majd azt követően a megfelelő kezelés beállítása. Szorosan ide tartozik a magasvérnyomás-betegség szakszerű kivizsgálása és gondos beállítása is.

Valamennyi esetben alapvető cél a beteg panaszainak csökkentése és az élettartam növelése mellett pl. a munkaképesség minél jobb megőrzése. Klinikai gyanú esetén bizonyos – háziorvos által is megkérhető – szűrő laborvizsgálatok elvégzése mindig helyes a szakrendelés felkeresése előtt. Diagnosztikai hátterünk:
- Szív-ultrahang: a talán legfontosabb, legtöbb információt nyújtó és a beteget nem terhelő/veszélyeztető diagnosztikai eljárás, amelynek során látatóvá válnak a szív strukturális és működésbeli eltérései, úgy a szívizom, mint a billentyűk vagy a szívburok vonatkozásában. Szükség szerint gyógyszeres terheléssel is kombinálható.
- Terheléses-EKG: fizikai terheléssel összefüggő panaszok esetén végezzük a beteg terhelhetőségének felmérése és a terheléssel provokálható panaszok – mellkasi fájdalom, légszomj vagy ritmuszavar – hátterének dokumentálása céljából.
- Holter-monitorozás: 24-órás EKG-vizsgálat, melynek során monitorozzuk a szív elektromos működését, regisztrálva az esetleges ritmus- vagy vezetési zavarokat vagy a vérellátási zavarok EKG-jeleit. Adott esetben perdöntő vizsgálat lehet a betegség természetét és kezelhetőségét illetően.

- Eseménymonitor: akár hetekig is fenn lehet a betegen, aki közben bármikor jelezhet és regisztráltathatja az aktuális panaszok melletti EKG-képet. Így jó eséllyel észlelhetők a ritkábban jelentkező ritmus- és vezetési zavarok is.
- Ambuláns vérnyomás monitorozás (ABPM): 24 óráig monitorozzuk – kb. 40-60 méréssel – a beteg vérnyomását, amivel pontos képet kapunk a nappali és éjszakai vérnyomásokról, illetve azok változásairól, továbbá segít a prognózis megbecsülésében és a kezelés beállításában is.
- Boka/kar index meghatározás: a jelenlegi legpontosabb, gyors és megbízható elektronikus módszer az alsó végtagi érszűkületek szűrésére.
- A testösszetétel elektronikus meghatározása: a vizsgálat fontos, a kockázatbecslésben és a kezelés megtervezésében hasznosítható információt szolgáltat, gyorsan és olcsón.
Amennyiben további kérdése van, ne habozzon,
hívjon minket a +36 20 561 6501-es telefonszámon
vagy jöjjön el hozzánk!
Címünk: Life Egészségcentrum,
8000 Székesfehérvár, Huszár utca 2. (INTERSPAR mögött)
Telefon: +36 22/340-048
Kardiológia
Dr. Sereg Mátyás
Kardiológiai fejlesztések